logo asociacepravniochrany

 

Mob.: 601 301 771    Poslat email

Na složení zkoušky odborné způsobilosti zbývá:


 
asociace pravní ochrany          asociace nebankovni registr         asociace Taylor cox

asociace CBGC            asociace institut

 Půjčit si bude náročnější, ale nový zákon lidi spíš ochrání

Zhruba za tři týdny začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Ten přinese spoustu nových pravidel. Novinky se dají shrnout do tří hlavních kategorií: změny v informování spotřebitele, změny v předčasném splácení úvěrů a změny v oblasti odpovědnosti poskytovatelů úvěrů.

Banky, ale i nebankovní poskytovatelé půjček budou muset nově zájemcům o půjčku sdělit předtím, než uzavřou úvěrovou smlouvu, celou řadu komplexních a hlavně pochopitelných informací. Zákazník se tak hned na první pohled dozví, kolik za půjčení celkem zaplatí. Takže i laik bez velké finanční gramotnosti snadno porovná několik nabídek. Zákon také zpřísňuje posuzování schopnosti klienta splácet. Poskytovatelé půjček si tak musejí klienta vždy pořádně prověřit. Toto nařízení se dotkne hlavně lichvářských firem, které půjčují bez problémů každému.

„Zákon totiž chce, aby se přísněji posuzovaly možnosti klientova splácení,“ říká hypoteční analytička společnosti Partners Lucie Drásalová.
Změna se hypoték nejspíš dotkne i v dalším ohledu. „Nový zákon představuje obrovskou administrativní zátěž pro banky. Přibude také mnohem více papírování, kvůli kterému se může prodloužit lhůta pro vyřízení hypotéky. Je také možné, že to povede k nepatrnému nárůstu úrokových sazeb,“ připouští Marie Mocková z Hypoteční banky.

S cenami hypoték nejspíš zamíchá i třetí kategorie změn. „Pravděpodobně dojde ke zdražení delších fixací, to je od sedmi let výše. Banky budou muset umožnit splacení hypotéky během fixace s nižší sankcí než doposud a v některých případech i zdarma. To samozřejmě ovlivní marži a promítne se to do ceny,“ říká manažer hypoteční kanceláře Golem Finance Radek Slavík.

Ten naráží na to, že lidé díky novému zákonu dostanou mimo jiné možnost každý rok, před termínem výročí uzavření smlouvy, splatit až 25 procent z hypotéky, a to bez jakýchkoli poplatků. „Může se stát, že klienti, kteří začali řešit svoje hypotéky v říjnu či listopadu, si počkají na podpis až na nové podmínky, protože to pro ně může znamenat větší variabilitu v případě předčasného splacení,“ dodává analytička Drásalová.

Úroková sazba 1,84

Taková byla v říjnu průměrná úroková sazba u hypoték. Nový zákon ale umožní levnější předčasné splacení úvěru. Riziko, že takto přijdou dřív o klienty, si banky plánují vynahradit zdražením hypoték.

Dotkne se novinka i stávajících hypoték?

Nový zákon o spotřebitelských úvěrech se v některých případech může vztahovat i na úvěry, které už lidé splácejí.

  • Pokud se například člověk dostane do prodlení se splácením úvěru, použije se po 1. prosinci výklad nového zákona, který je v porovnání s předchozím mírnější. Klienta tak čekají nižší sankce.
  • Do režimu nové právní úpravy se úvěr na bydlení automaticky také překlopí, když klientovi skončí takzvané období fixace. Budou se na něj poté vztahovat zejména práva ohledně mimořádných splátek úvěrů.
  • Ostatní stávající smlouvy se budou řídit současnou právní úpravou.

Směrnice z Evropské unie

Proces změny právní úpravy týkající se spotřebitelských úvěrů začal už v roce 2014.

  • Předloni v únoru vyšla směrnice Evropského parlamentu a Rady EU o smlouvách o spotřebitelském úvěru určeném k bydlení.
  •  Zákon měl platit už v březnu, stát však nestihl zanést veškeré změny dané směrnicí.

Zdroj: http://e.metro.cz